Nagrobek XVII-wiecznego Burmistrza Lubania Johanna Wincklera, który umieszczono na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej, to wyraz pamięci o XVII-wiecznym burmistrzu, który był jednym z najważniejszych polityków lokalnych niemieckiego Lauban.
Johann Winckler urodził się w 1608 r. Jego działalność na stanowisku Syndyka Miejskiego a następnie burmistrza, miała ogromny wpływ na rozwój i stabilizację miasta w trudnych czasach XVII wieku. Sarkofag z jego szczątkami jesienią 2024 r. odnalazła koło Wieży Trynitarskiej na pl. Lompy ekipa archeologów z Muzeum Regionalnego w Lubaniu, która na zlecenie lubańskiego samorządu prowadziła badania w tym miejscu.
- Odnalezienie sarkofagu ze szczątkami Burmistrza Lubania Johanna Wincklera, było wydarzeniem sensacyjnym. Jak podkreślają nasi specjaliści z Muzeum Regionalnego, było to odkrycie unikatowe, o znaczeniu daleko wykraczającym poza granice regionu. Odbiło się ogromnym echem w Polsce i Niemczech. Miedziana trumna, obita starannie zachowaną metalową blachą, a zwłaszcza jej barokowa ornamentacja, stanowią nieoceniony zabytek sztuki użytkowej z czasów dawnego Lubania. Warto też podkreślić, że Winckler był protestantem, co tłumaczyło umiar i skromność wyposażenia jego sarkofagu mimo jego wysokiego statusu społecznego - tłumaczy Burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek.
O osobie Johanna Wincklera wiemy sporo, co stanowi ewenement w odniesieniu do dawnych lubańskich włodarzy. Od 1640 roku piastował urząd Syndyka Miejskiego, co stanowiło odpowiednik dzisiejszego radcy prawnego miasta. W 1652 r. po raz pierwszy został Burmistrzem Lauban, a urząd ten sprawował aż ośmiokrotnie, w jednorocznych kadencjach.
Doczesne szczątki Burmistrza Wincklera po badaniach, zostały ponownie pochowane 15 listopada 2024 r. w trakcie uroczystej ceremonii na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu. Początkowo miejsce pochówku oznaczał jedynie prowizoryczny kopiec z tabliczką. Jednak już teraz, dzięki lubańskim władzom samorządowym, na grobie stanął nowy pomnik. Na kamiennej płycie umieszczono herb Lubania oraz inskrypcję, która oddaje hołd temu zasłużonemu obywatelowi naszego miasta. Oto jej treść:
Śp. Johann Winckler
15.12.1608 – 13.04.1667
Wielce zasłużony Burmistrz Lubania
„Dobry bój bojowałem, biegu dokonałem, wiarę zachowałem”
Piękny, ale jednocześnie skromny monument, za kwotę 7 tys. zł wykonała firma Ariston Liternictwo - Nagrobki z Zaręby.
A co z zabytkowym sarkofagiem?
-Sarkofag, który przez ponad 350 lat spoczywał pod Wieżą Trynitarską, jest obecnie poddawany szczegółowym pracom konserwatorskim, w ramach współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Regionalnym w Lubaniu. Projekt ma na celu zrozumienie technik wykonania i zachowania barokowego dzieła sztuki. Analiza technik malarskich i złotniczych oraz sposobów obróbki metalu mają szansę rzucić nowe światło na proces powstawania tego typu zabytków. Prace nie tylko wzbogacą zasób wiedzy historycznej i artystycznej, ale również będą cenną lekcją dla młodych konserwatorów. Nasze muzeum planuje również wydanie publikacji naukowej oraz działania edukacyjne, które przybliżą historię sarkofagu - mówi Burmistrz Wieczorek.
Warto podkreślić ogromną rolę pracowników Muzeum Regionalnego w Lubaniu w odkrywaniu i pielęgnowaniu lokalnego dziedzictwa historycznego. Dzięki ich wieloletniej pracy badawczej, skrupulatności w archiwizacji i umiejętnościom współpracy z instytucjami naukowymi, możliwe stało się nie tylko uratowanie cennego zabytku, ale też przywrócenie pamięci o ważnej osobie dawnego Lauban.
(SP)